YEREL YÖNETIMLERDEN 10 TEMEL TALEBİMİZ

1.    Sadece yüzde 3 olan istihdam kotası derhal doldurulmalıdır.
2.    Her belediye kendi yetki alanında kaç engelli yurttaşın olduğunu, engel gruplarına ve oranlarına, yaş, cinsiyet, eğitim, ve sosyal durumlarına tespit etmeli ve gerekli sosyal desteği ayrımsız sunmalıdır.
3.    Her belediye en az bir işaret dili tercümanı istihdam etmelidir.
4.    Yerel meclislerde engelli temsili sağlanmalı ve belediyeler bünyesinde  engelli hizmetleri daire başkanlıkları/müdürlükleri tahsis edilmelidir.
5.    Belediyeler kendi personellerine engelli hakları farkındalığı sağlamalı ve engellilere yönelik ayrımcılığın önlenmesi için çalışmalar yürütmelidir.
6.    Herşeyden önce, “belediye binaları” erişilebilir hale getirilmelidir. Yollar, kaldırımlar, toplu ulaşım araçları, asansörler, basamaklar, wc’ler tüm engel grupları dikkate alınarak sesli, braille ve görsel yönlendiricilerle erişilebilir hale getirilmelidir.
7.    Başta belediye binaları olmak üzere bir bütün olarak kentler tekerlekli sandalye, koltuk değnekleri ve baston kullanımı dikkate alınarak yenilenmelidir. Sarı çizgiler görme engellilerin yaşamını kolaylaştıracak kalitede ve risk barındırmayacak şekilde yapılmalıdır.  
8.    Sosyal aktivite destekleri sağlanmalı sinema, tiyatro, spor, piknik, konser vb. organizasyonlar engellilerin erişebileceği şekillerde organize edilmelidir.
9.    Engellilerin temel sağlık ve eğitim hizmetlerinden yararlanabilmesi sağlanmalıdır. Bu kapsamda evde bakım hizmetleri de dahil engelli yurttaşlara kamusal  ve kapsamlı bir hizmet sunulmalıdır. Engelli Yaşam Merkezleri yaygınlaştırılmalı ve sunulan hizmetler ücretsiz ve nitelikli olmalıdır.
10.    Zihinsel engellilerin ve süreğen hastalığı olanların “erdemli bir kamu hizmeti” almaları sağlanmalı ve ailelerine sosyal, ekonomik ve psikolojik  destek verilmelidir.

Sosyal Medyada Paylaş