ENGELLİ HAKLARIYLA İLGİLİ DANIŞMANLIK VE REHBERLİK BİRİMİMİZ HİZMET VERMEYE BAŞLADI

AB Türkiye Delegasyonu tarafından finanse edilen ve Hafıza Merkezi ile Heinrich Böll Stiftung tarafından yürütülen “İnsan Haklarının Güçlendirilmesi ve Dayanıklılığının Arttırılması: Türkiye’de İnsan Haklarını Destekleme Mekanizması” hibe projesi kapsamında bir alt-hibe uygulaması olarak  yürütülen, Haklara Destek İnsan Hakları için Kurumsal Destek Programından Federasyonumuz destek almaya hak kazanmıştır.

Destek kapsamında Engelli bireylerin insan hakları temelinde yaşadıkları sorunların çözümü noktasında savunuculuk yöntemlerinin geliştirilmesi ve güçlendirilmesi  amaçlanmaktadır. Bu bağlamda Engelsiz Bileşenler Federasyonu bünyesinde, Engelli Haklarıyla İlgili Danışma Birimi 01.07.2020 tarihiyle oluşturuldu. Danışmanlık STÖ tecrübeleriyle deneyimli uzman aktivist avukat tarafından rehberlik edilerek gerçekleştirilmektedir.  Engelli birey ve ailelerine yönelik hak ihlalleri temelinde savunuculuk faaliyetlerimizin  geliştirilmesi esas alınarak yapılacak  bu çalışmayla;

  • Eşit vatandaşlık ve fırsat eşitliği sağlanacaktır.
  • İnsan onuruna yaraşır bir hayatın oluşturmasına rehberlik edilecektir.
  • Var olan hakların takibi sağlanacaktır.
  • Kamu kurumlarında, engelli bireylerin özelinde dezavantajlı grupların haklarının hayata geçmesi konusunda ilgi ve dikkatin artması sağlanacaktır.
  • Öz savunuculuk yöntemlerinin geliştirilmesine yardımcı olacaktır.
  • Toplumun dezavantajlı bir grup hakkında farkındalığı artacaktır.

Bu kapsamda, Engelli Hakları ilgili danışma birimi aracılığıyla yararlanıcıların haklarını etkin kullanmaları yönünde bilinç oluşturulacaktır. Engelli Haklarıyla ilgili soru ve sorunlarınız için aşağıdaki iletişim kanallarından haftaiçi her gün 10:00-18:00 saatleri  arasında bize ulaşabilirsiniz.

İletişim

Adres: Kooparatif Mah. Akkoyunlu 1. Sok. Yılmaz-12 apt 8/10 Yenişehir/Diyarbakır

Tel: 0412 229 5863

Faks:0412 229 5863

E-posta: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

Sosyal Medyada Paylaş